LD2980ABM50TR
DigiKey Part Number
497-1518-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-1518-1-ND - Cut Tape (CT)
497-1518-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD2980ABM50TR
Description
IC REG LINEAR 5V 50MA SOT23-5
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 50mA SOT-23-5
EDA/CAD Models
LD2980ABM50TR Models
Current - Supply (Max)
1.2 mA
PSRR
63dB (1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
16V
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V
Voltage Dropout (Max)
0.225V @ 50mA