LD39015M33R
DigiKey Part Number
497-6979-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-6979-1-ND - Cut Tape (CT)
497-6979-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD39015M33R
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
EDA/CAD Models
LD39015M33R Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
50 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
70 µA
PSRR
65dB ~ 62dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.1V @ 100mA