LDFM33PVR
DigiKey Part Number
497-16893-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-16893-1-ND - Cut Tape (CT)
497-16893-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LDFM33PVR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 6-DFN
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 6-DFN (2x2)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LDFM33PVR Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
800 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
60dB ~ 52dB (120Hz ~ 100kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable, Power Good
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
16V
Package / Case
6-VDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
6-DFN (2x2)
Voltage Dropout (Max)
0.3V @ 500mA