SLVU2.8-4A1
DigiKey Part Number
497-10115-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-10115-1-ND - Cut Tape (CT)
497-10115-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLVU2.8-4A1
Description
TVS DIODE 2.8VWM 15VC 8-SOIC
Customer Reference
Detailed Description
15V Clamp 24A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SLVU2.8-4A1 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
24A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Ethernet
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
4
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
2.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
15V