SMCJ22A-TR
DigiKey Part Number
497-18723-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-18723-1-ND - Cut Tape (CT)
497-18723-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ22A-TR
Description
TVS DIODE 22VWM 48.3VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
48.3V Clamp 207A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMCJ22A-TR Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
207A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
22V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
24.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48.3V