STB12NM50T4 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | STB12NM50T4 |
Description | MOSFET N-CH 550V 12A D2PAK |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 550 V 12A (Tc) 160W (Tc) Surface Mount D2PAK |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | STB12NM50T4 Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 50µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 39 nC @ 10 V |
Series | Vgs (Max) ±30V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1000 pF @ 25 V |
Part Status Active | Power Dissipation (Max) 160W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) |
Technology | Mounting Type Surface Mount |
Drain to Source Voltage (Vdss) 550 V | Supplier Device Package D2PAK |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Package / Case |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V | Base Product Number |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 350mOhm @ 6A, 10V |