STB23NM50N
DigiKey Part Number
497-10874-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-10874-1-ND - Cut Tape (CT)
497-10874-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STB23NM50N
Description
MOSFET N-CH 500V 17A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 500 V 17A (Tc) 125W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STB23NM50N Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
45 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1330 pF @ 50 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
125W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
190mOhm @ 8.5A, 10V