STD10LN80K5
DigiKey Part Number
497-STD10LN80K5TR-ND - Tape & Reel (TR)
497-STD10LN80K5CT-ND - Cut Tape (CT)
497-STD10LN80K5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STD10LN80K5
Description
MOSFET N-CHANNEL 800V 8A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 800 V 8A (Tc) 110W (Tc) Surface Mount TO-252 (DPAK)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 100µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
15 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
427 pF @ 100 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
110W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
800 V
Supplier Device Package
TO-252 (DPAK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
630mOhm @ 4A, 10V