STD4N52K3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 0
Unit Price: ₱0.00000
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 0
Unit Price: ₱0.00000
Datasheet
IXYS
In Stock: 84
N-Channel 525 V 2.5A (Tc) 45W (Tc) Surface Mount DPAK
STD4N52K3
DigiKey Part Number
497-10647-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STD4N52K3
Description
MOSFET N-CH 525V 2.5A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
STD4N52K3 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 50µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
2 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
334 pF @ 100 V
Power Dissipation (Max)
45W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
525 V
Supplier Device Package
DPAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.6Ohm @ 1.25A, 10V