STFW12N120K5
DigiKey Part Number
497-17908-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STFW12N120K5
Description
MOSFET N-CH 1200V 12A ISOWATT
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1200 V 12A (Tc) 63W (Tc) Through Hole TO-3PF
EDA/CAD Models
STFW12N120K5 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 100µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
44.2 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1370 pF @ 100 V
Power Dissipation (Max)
63W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Supplier Device Package
TO-3PF
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
690mOhm @ 6A, 10V