STGIPS10K60A is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
STMicroelectronics
In Stock: 49
Unit Price: ₱677.08000
Datasheet
Power Driver Module IGBT 3 Phase 600 V 10 A 25-PowerDIP Module (0.993", 25.23mm)
STGIPS10K60A
DigiKey Part Number
497-10404-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STGIPS10K60A
Description
IGBT IPM 600V 10A 25-PWRDIP MOD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
STGIPS10K60A Models
Current
10 A
Voltage
600 V
Series
Voltage - Isolation
2500VDC
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Obsolete
Package / Case
25-PowerDIP Module (0.993", 25.23mm)