STGW30H60DLFB is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 577
Unit Price: ₱737.82000
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 423
Unit Price: ₱1,450.64000
Datasheet
In Stock: 510
In Stock: 546
IGBT Trench Field Stop 600 V 60 A 260 W Through Hole TO-247-3
STGW30H60DLFB
DigiKey Part Number
497-15545-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STGW30H60DLFB
Description
IGBT TRENCH FS 600V 60A TO-247-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
STGW30H60DLFB Models
Category
Switching Energy
293µJ (off)
Manufacturer
STMicroelectronics
Input Type
Standard
Packaging
Tube
Gate Charge
149 nC
Part Status
Obsolete
Td (on/off) @ 25°C
-/146ns
IGBT Type
Trench Field Stop
Test Condition
400V, 30A, 10Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
60 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
120 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2V @ 15V, 30A
Supplier Device Package
TO-247-3
Power - Max
260 W