STLQ020J18R
DigiKey Part Number
497-17712-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-17712-1-ND - Cut Tape (CT)
497-17712-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STLQ020J18R
Description
IC REG LIN 1.8V 200MA 4-FLIPCHIP
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 4-FlipChip (0.77x0.77)
EDA/CAD Models
STLQ020J18R Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
1 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
150 µA
Digi-Reel®
PSRR
52dB ~ 45dB (100Hz ~ 10kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
4-UFBGA, FCBGA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
4-FlipChip (0.77x0.77)
Voltage Dropout (Max)
0.16V @ 200mA