STP11NM60FD
DigiKey Part Number
497-3180-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STP11NM60FD
Description
MOSFET N-CH 600V 11A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 11A (Tc) 160W (Tc) Through Hole TO-220
EDA/CAD Models
STP11NM60FD Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
450mOhm @ 5.5A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
40 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
900 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
160W (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-220
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V