STP141NF55
DigiKey Part Number
497-7023-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STP141NF55
Description
MOSFET N-CH 55V 80A TO220AB
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 55 V 80A (Tc) 300W (Tc) Through Hole TO-220
EDA/CAD Models
STP141NF55 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
142 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5300 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
300W (Tc)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
55 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
8mOhm @ 40A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA