STPS2L25U
DigiKey Part Number
497-5573-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-5573-1-ND - Cut Tape (CT)
497-5573-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS2L25U
Description
DIODE SCHOTTKY 25V 2A SMB
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 25 V 2A Surface Mount SMB
EDA/CAD Models
STPS2L25U Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
90 µA @ 25 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Supplier Device Package
SMB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
25 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
2A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
450 mV @ 2 A