STPS30H100DJF-TR
DigiKey Part Number
497-15671-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-15671-1-ND - Cut Tape (CT)
497-15671-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS30H100DJF-TR
Description
DIODE SCHOTTK 100V 30A POWERFLAT
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 30A Surface Mount PowerFlat™ (5x6)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STPS30H100DJF-TR Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
6 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
PowerFlat™ (5x6)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
30A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
840 mV @ 30 A