STPST8H100SFY
DigiKey Part Number
497-STPST8H100SFYTR-ND - Tape & Reel (TR)
497-STPST8H100SFYCT-ND - Cut Tape (CT)
497-STPST8H100SFYDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPST8H100SFY
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 8A TO277A
Detailed Description
Diode 100 V 8A Surface Mount TO-277A (SMPC)
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
17 µA @ 100 V
Mfr
Grade
Automotive
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
TO-277A (SMPC)
Current - Average Rectified (Io)
8A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
695 mV @ 8 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)