STS6NF20V
DigiKey Part Number
497-12679-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-12679-1-ND - Cut Tape (CT)
497-12679-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STS6NF20V
Description
MOSFET N-CH 20V 6A 8SO
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 20 V 6A (Tc) 2.5W (Tc) Surface Mount 8-SOIC
EDA/CAD Models
STS6NF20V Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
600mV @ 250µA (Min)
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
11.5 nC @ 4.5 V
Series
Vgs (Max)
±12V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
460 pF @ 15 V
Part Status
Last Time Buy
Power Dissipation (Max)
2.5W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
20 V
Supplier Device Package
8-SOIC
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
1.95V, 4.5V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
40mOhm @ 3A, 4.5V