STTH15R06FP
DigiKey Part Number
497-5409-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STTH15R06FP
Description
DIODE STD 600V 15A TO220FPAC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 600 V 15A Through Hole TO-220FPAC
EDA/CAD Models
STTH15R06FP Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
50 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
60 µA @ 600 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
TO-220FPAC
Current - Average Rectified (Io)
15A
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.9 V @ 15 A