PBC18SBBN
DigiKey Part Number
S1121E-18-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBC18SBBN
Description
CONN HEADER R/A 18POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 18 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.200" (5.08mm)
Insulation Height
0.140" (3.56mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Additional Resources
In-Stock: 295
Check for Additional Incoming Stock
QuantityUnit PriceExt Price
1₱110.76000₱110.76
10₱93.85100₱938.51
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER R/A 36POS 2.54MM
In-Stock: 307
Unit Price: ₱166.74000
CONN HEADER R/A 1POS
In-Stock: 260
Unit Price: ₱23.82000
CONN HEADER R/A 2POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER R/A 3POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER R/A 4POS 2.54MM