PBC18SFAN
DigiKey Part Number
S1211E-18-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBC18SFAN
Description
CONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 18 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PBC18SFAN Models
Category
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Mfr
Overall Contact Length
0.538" (13.67mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Contact Length - Mating
0.318" (8.08mm)
Additional Resources
In-Stock: 179
Check for Additional Incoming Stock
QuantityUnit PriceExt Price
1₱85.75000₱85.75
10₱72.83000₱728.30
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
In-Stock: 3126
Unit Price: ₱123.27000
CONN HEADER VERT 1POS
In-Stock: 11711
Unit Price: ₱22.03000
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM