PBC36SAHN is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Molex
In Stock: 1,602
Unit Price: ₱257.85000
Datasheet
Similar
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 1,077
Unit Price: ₱187.58000
Datasheet
WEC
In Stock: 240
Amphenol CS (FCI)
Connector Header Through Hole 36 position 0.100" (2.54mm)
PBC36SAHN
DigiKey Part Number
S1081E-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBC36SAHN
Description
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Contact Length - Post
0.820" (20.83mm)
Mfr
Overall Contact Length
1.150" (29.21mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
1
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A
Termination
Solder
Contact Finish Thickness - Post
100.0µin (2.54µm)
Fastening Type
Push-Pull
Base Product Number
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)