PBC36SFEN is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
WEC
In Stock: 200
Unit Price: ₱76.22000
Datasheet
Similar
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 386
Unit Price: ₱154.83000
Datasheet
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 465
In Stock: 0
In Stock: 466
In Stock: 0
Preci-Dip
3M
3M
Connector Header Through Hole 36 position 0.100" (2.54mm)
PBC36SFEN
DigiKey Part Number
S1251E-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBC36SFEN
Description
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Detailed Description
Category
Contact Length - Post
0.520" (13.21mm)
Mfr
Overall Contact Length
0.938" (23.83mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Contact Length - Mating
0.318" (8.08mm)