PEC10SAHN
DigiKey Part Number
S1082E-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEC10SAHN
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Post
0.820" (20.83mm)
Mfr
Overall Contact Length
1.150" (29.21mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Additional Resources
In-Stock: 125
QuantityUnit PriceExt Price
1₱86.94000₱86.94
10₱74.14000₱741.40
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
In-Stock: 254
Unit Price: ₱215.57000
CONN HEADER VERT 1POS
In-Stock: 0
Unit Price: ₱25.61000
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM