PEC20SFCN
DigiKey Part Number
S1232E-20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEC20SFCN
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Post
0.320" (8.13mm)
Mfr
Overall Contact Length
0.738" (18.75mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Contact Length - Mating
0.318" (8.08mm)
QuantityUnit PriceExt Price
1₱120.29000₱120.29
10₱102.06900₱1,020.69
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
In-Stock: 1069
Unit Price: ₱166.74000
CONN HEADER VERT 1POS
In-Stock: 641
Unit Price: ₱23.82000
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM