PEC36SBCN
DigiKey Part Number
S1132E-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEC36SBCN
Description
CONN HEADER R/A 36POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 36 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PEC36SBCN Models
Category
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.300" (7.62mm)
Insulation Height
0.140" (3.56mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Additional Resources
In-Stock: 138
QuantityUnit PriceExt Price
1₱198.30000₱198.30
50₱150.50660₱7,525.33
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER R/A 1POS
In-Stock: 0
Unit Price: ₱25.01000
CONN HEADER R/A 2POS 2.54MM
In-Stock: 1329
Unit Price: ₱31.56000
CONN HEADER R/A 3POS 2.54MM
In-Stock: 492
CONN HEADER R/A 4POS 2.54MM
In-Stock: 256
CONN HEADER R/A 5POS 2.54MM