PRPC040SAAN-RC
DigiKey Part Number
S1011EC-40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRPC040SAAN-RC
Description
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 40 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PRPC040SAAN-RC Models
Category
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Mfr
Overall Contact Length
0.448" (11.39mm)
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Additional Resources
In-Stock: 26,863
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1₱36.92000₱36.92
10₱31.32300₱313.23
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 39POS 2.54MM
In-Stock: 0
Unit Price: ₱60.74000
CONN HEADER VERT 38POS 2.54MM
Unit Price: ₱59.55000
CONN HEADER VERT 37POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
In-Stock: 183
CONN HEADER VERT 35POS 2.54MM