SFM710-NPPC-D10-SM-BK is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 221
Unit Price: ₱174.48000
Datasheet
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Unit Price: ₱156.29385
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 809
In Stock: 321
In Stock: 56
Image for SFM710-NPPC-D10-SM-BK is not available
SFM710-NPPC-D10-SM-BK
DigiKey Part Number
SFM710-NPPC-D10-SM-BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFM710-NPPC-D10-SM-BK
Description
CONN HDR 20POS 0.1 GOLD SMD
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Header, Top or Bottom Entry Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Packaging
Tube
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.280" (7.10mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions Loaded
All
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Pitch - Mating
Contact Shape
Square
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)