EE40101S2-1000U-999
DigiKey Part Number
259-EE40101S2-1000U-999-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EE40101S2-1000U-999
Description
FAN 12VDC 40X10MM
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial Square - 40mm L x 40mm H Ball 7.1 CFM (0.199m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EE40101S2-1000U-999 Models
Category
Noise
23.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
820 mW
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Last Time Buy
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Approval Agency
CE, cUR, TUV, UL
Width
10.00mm
Current Rating (Amps)
0.068A
Air Flow
7.1 CFM (0.199m³/min)
Voltage Range
6 ~ 13.8VDC
Static Pressure
0.121 in H2O (30.1 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
35000 Hrs @ 40°C