MF35100V1-1000U-G99
DigiKey Part Number
MF35100V1-1000U-G99-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF35100V1-1000U-G99
Description
FAN AXIAL 35X10MM VAPO 5VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 5VDC Square - 35mm L x 35mm H Vapo-Bearing™ 7.2 CFM (0.202m³/min) 3 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MF35100V1-1000U-G99 Models
Category
Noise
28.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
680 mW
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
3 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 35mm L x 35mm H
Weight
0.024 lb (10.89 g)
Width
10.00mm
Current Rating (Amps)
0.135A
Air Flow
7.2 CFM (0.202m³/min)
Voltage Range
2.5 ~ 6VDC
Static Pressure
0.220 in H2O (55.0 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Vapo-Bearing™
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C