RXK331M1EBK-0815S
DigiKey Part Number
4403-RXK331M1EBK-0815S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RXK331M1EBK-0815S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
413 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
590 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
160 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C