RXW101M1CBK-0611S
DigiKey Part Number
4403-RXW101M1CBK-0611S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RXW101M1CBK-0611S
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
cms-datasheet
 cms-datasheet
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ High Frequency
290 mA @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
250 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C