RXW151M1VBK-0811S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Unit Price: ₱4.65775
Datasheet
150 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
RXW151M1VBK-0811S
DigiKey Part Number
4403-RXW151M1VBK-0811S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RXW151M1VBK-0811S
Description
CAP ALUM 35V POLAR
Detailed Description
Series
Ripple Current @ Low Frequency
277.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Bag
Ripple Current @ High Frequency
555 mA @ 100 kHz
Impedance
117 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C