RXW331M1EBK-0815S
DigiKey Part Number
4403-RXW331M1EBK-0815S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RXW331M1EBK-0815S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
Detailed Description
330 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
730 mA @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
85 mOhms
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C