RL0510S-R51-F
DigiKey Part Number
408-1457-2-ND - Tape & Reel (TR)
408-1457-1-ND - Cut Tape (CT)
408-1457-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL0510S-R51-F
Description
RES 0.51 OHM 1% 1/6W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
510 mOhms ±1% 0.167W, 1/6W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Current Sense Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RL0510S-R51-F Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
0/ +200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.018" (0.45mm)