35RASMT3BHNTRX
35RASMT3BHNTRX
35RASMT3BHNTRX
DigiKey Part Number
SC2853-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35RASMT3BHNTRX
Description
CONN JACK STEREO 3.5MM SMD R/A
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Jack Stereo (3 Conductor, TRS) Connector Solder
EDA/CAD Models
35RASMT3BHNTRX Models
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Mfr
Termination
Solder
Series
Shielding
Unshielded
Packaging
Bulk
Features
Board Guide
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Connector Type
Phone Jack
Voltage - Rated
250VAC
Gender
Female
Current Rating (Amps)
3 A
Signal Lines
Stereo (3 Conductor, TRS)
Contact Material - Plating
Silver
Industry Recognized Mating Diameter
Body Color
Black
Actual Diameter
0.142" (3.60mm)