LB2012T680K | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LB2012T680K |
Description | FIXED IND 68UH 50MA 6 OHM SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 68 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 50 mA 6Ohm 0805 (2012 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LB2012T680K Models |
Category | DC Resistance (DCR) 6Ohm |
Mfr | Frequency - Self Resonant 10MHz |
Series | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Inductance Frequency - Test 2.52 MHz |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Type Wirewound | Package / Case 0805 (2012 Metric) |
Inductance | Supplier Device Package 0805 (2012 Metric) |
Tolerance ±10% | Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
Current Rating (Amps) | Height - Seated (Max) 0.057" (1.45mm) |