LB2012T6R8M
DigiKey Part Number
587-2448-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-2448-1-ND - Cut Tape (CT)
587-2448-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LB2012T6R8M
Description
FIXED IND 6.8UH 135MA 470 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Semi-Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 135 mA 470mOhm 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
LB2012T6R8M Models
Category
Shielding
Semi-Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
470mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
38MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.057" (1.45mm)