LCDND4040MKT1R5MF
DigiKey Part Number
587-LCDND4040MKT1R5MFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCDND4040MKT1R5MF
Description
FIXED IND 1.5UH 3.3A 65 MOHM SMD
Detailed Description
1.5 µH Shielded Wirewound Inductor 3.3 A 65mOhm Max 1616 (4040 Metric)
DC Resistance (DCR)
65mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
1616 (4040 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1616
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
3.7A