LCXHF6060YEL1R5NMR
DigiKey Part Number
587-LCXHF6060YEL1R5NMRTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LCXHF6060YEL1R5NMRCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LCXHF6060YEL1R5NMRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCXHF6060YEL1R5NMR
Description
FIXED IND 1.5UH 3.4A 19 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 3.4 A 19mOhm Max 2424 (6060 Metric)
Category
Shielding
Semi-Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
19mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
2424 (6060 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
2424
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Current - Saturation (Isat)
10A