LCXND4040TKL100MDG | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LCXND4040TKL100MDG |
Description | FIXED IND 10UH 1.2A 150 MOHM SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 1.2 A 150mOhm 1616 (4040 Metric) |
Category | Shielding Semi-Shielded |
Mfr | DC Resistance (DCR) 150mOhm |
Series | Frequency - Self Resonant 25MHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ratings AEC-Q200 |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Type Wirewound | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Material - Core | Mounting Type Surface Mount |
Inductance | Package / Case 1616 (4040 Metric) |
Tolerance ±20% | Supplier Device Package 1616 |
Current Rating (Amps) | Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm) |
Current - Saturation (Isat) 1.3A | Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm) |