LSCNA1608FKT1R0MA | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LSCNA1608FKT1R0MA |
Description | FIXED IND 1UH 900MA 224 MOHM SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1 µH Shielded Multilayer Inductor 900 mA 224mOhm Max 0603 (1608 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Saturation (Isat) 1.5A |
Mfr | Shielding Shielded |
Series | DC Resistance (DCR) 224mOhm Max |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Part Status Active | Inductance Frequency - Test 1 MHz |
Type Multilayer | Mounting Type Surface Mount |
Material - Core | Package / Case 0603 (1608 Metric) |
Inductance | Supplier Device Package 0603 |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
Current Rating (Amps) | Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm) |