LSCNB1608HKT1R0MD | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LSCNB1608HKT1R0MD |
Description | FIXED IND 1UH 1.6A 110 MOHM SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 9 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1 µH Shielded Multilayer Inductor 1.6 A 110mOhm Max 0603 (1608 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Saturation (Isat) 2.2A |
Mfr | Shielding Shielded |
Series | DC Resistance (DCR) 110mOhm Max |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Part Status Active | Inductance Frequency - Test 1 MHz |
Type Multilayer | Mounting Type Surface Mount |
Material - Core | Package / Case 0603 (1608 Metric) |
Inductance | Supplier Device Package 0603 |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
Current Rating (Amps) | Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm) |