LSCNE2016FET1R0MCB
DigiKey Part Number
587-LSCNE2016FET1R0MCBTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LSCNE2016FET1R0MCBCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LSCNE2016FET1R0MCBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSCNE2016FET1R0MCB
Description
FIXED IND 1UH 2.3A 70 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Multilayer Inductor 2.3 A 70mOhm Max 0806 (2016 Metric)
Category
Current - Saturation (Isat)
2.8A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
70mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0806
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)