LSDND4040JET1R0MM
DigiKey Part Number
587-LSDND4040JET1R0MMTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LSDND4040JET1R0MMCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LSDND4040JET1R0MMDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSDND4040JET1R0MM
Description
FIXED IND 1UH 3A 69 MOHM SMD
Detailed Description
1 µH Shielded Wirewound Inductor 3 A 69mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
4.7A
DC Resistance (DCR)
69mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)