LSENC2016KKT1R0M | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LSENC2016KKT1R0M |
Description | FIXED IND 1UH 3.1A 60 MOHM SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 11 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1 µH Shielded Wirewound Inductor 3.1 A 60mOhm Max 0806 (2016 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Saturation (Isat) 3.6A |
Mfr | Shielding Shielded |
Series | DC Resistance (DCR) 60mOhm Max |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Part Status Active | Inductance Frequency - Test 1 MHz |
Type Wirewound | Mounting Type Surface Mount |
Material - Core | Package / Case 0806 (2016 Metric) |
Inductance | Supplier Device Package 0806 |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm) |
Current Rating (Amps) | Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm) |