LSXBH10050HL101M
DigiKey Part Number
587-LSXBH10050HL101MTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LSXBH10050HL101MCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LSXBH10050HL101MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSXBH10050HL101M
Description
FIXED IND 100UH 1.2A 209 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 1.2 A 209mOhm Nonstandard
EDA/CAD Models
LSXBH10050HL101M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.3A
Mfr
Shielding
Semi-Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
209mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
4.6MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 120°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" L x 0.386" W (10.00mm x 9.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)