LSXNE2424KKT100MN
DigiKey Part Number
587-LSXNE2424KKT100MNTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LSXNE2424KKT100MNCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LSXNE2424KKT100MNDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSXNE2424KKT100MN
Description
FIXED IND 10UH 450MA 828 MOHM
Detailed Description
10 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 450 mA 828mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LSXNE2424KKT100MN Models
Category
Current - Saturation (Isat)
550mA
DC Resistance (DCR)
828mOhm Max
Frequency - Self Resonant
32MHz
Operating Temperature
-25°C ~ 120°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.094" L x 0.094" W (2.40mm x 2.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)