LSXNE2424KKT150MN
DigiKey Part Number
587-LSXNE2424KKT150MNTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LSXNE2424KKT150MNCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LSXNE2424KKT150MNDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSXNE2424KKT150MN
Description
FIXED IND 15UH 370MA 1.224 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 370 mA 1.224Ohm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
LSXNE2424KKT150MN Models
Category
Current - Saturation (Isat)
470mA
DC Resistance (DCR)
1.224Ohm Max
Frequency - Self Resonant
27MHz
Operating Temperature
-25°C ~ 120°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.094" L x 0.094" W (2.40mm x 2.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)